Spolutvoríme Modru
„Spolutvoríme Modru“ je iniciatíva mesta na zapojenie občanov do budúcej podoby Modry. Radi by sme spolu s vami – obyvateľmi a obyvateľkami mesta postupne pretvárali verejný priestor tak, aby spĺňal spoločné predstavy o príjemnom prostredí na život a všetko čo s ním súvisí. K tomuto procesu pristupujeme s pokorou a rešpektom k hodnote historického dedičstva, ktoré nám zanechali naši predkovia.
V prvej polovici roka 2024 prebehlo prvé zapájanie sa, ktoré súvisí s veľkou výzvou – „námestím“ – Štúrovou ulicou s priľahlými ulicami – tie sú súčasťou historického jadra, tzv. pamiatkovej zóny. Cieľom bolo zistiť všetko dôležité o hlavnej tepne mesta – čo vám chýba, s čím nie ste spokojní, čo je potrebné zlepšiť a ako si toto zlepšenie predstavujete. Zistenia odborníčok zo Združenia Spolka nám poslúžia pre zadanie predprojektovej prípravy revitalizácie centrálneho verejného priestoru mesta Modry. Teraz nasledujú informácie o jednotlivých častiach projektu:
Terénny výskum a analýzy dokumentov
Váš názor na budúcu podobu Štúrovej ulice, námestia a celej pamiatkovej zóny Modry nás zaujíma. V apríli realizovalo združenie Spolka analýzy dokumentov a terénny výskum priamo na ulici a v jej okolí. Pozerali sa na pohyb či pobyt, no uskutočnili aj krátke rozhovory s ľuďmi z prevádzok či náhodnými okoloidúcimi.
Anketa
V období do 1. 5. do 10. 6. 2024 mali obyvatelia možnosť v ankete vyjadriť svoj názor na budúcu podobu historického centra mesta (Štúrovej ulice a pamiatkovej zóny). Anketu mohli vyplniť online, alebo fyzicky – v Kancelárii prvého kontaktu a v májovom čísle mesačníka Modranské Zvesti, ktorý sme distribuovali do poštových schránok obyvateľov. Celkom sa do nej zapojilo takmer 600 ľudí. Veľmi nás teší veľký záujem o tému.
Workshop
Súčasťou projektu bol aj otvorený workshop, ktorý umožnil hlbšie diskusie o téme. Udalosť sa uskutočnila v polovici mája a prihlásiť sa na ňu mohol ktokoľvek. Nakoniec sa zúčastnilo takmer 40 ľudí s najrôznejším vzťahom k ulici – prevádzkari kaviarní a vinární, zástupkyne združení, pracujúci pre mesto a mestské organizácie či jednoducho obyvatelia a obyvateľky Modry. Workshopom sprevádzal náš primátor a odborné facilitátorky zo združenia Spolka, ktoré sa na Slovensku zaoberajú zapájaním ľudí do tvorby miest už skoro 10 rokov. Pri workshope používali mapu, do ktorej zaznamenávali diskusiu, a navodili uvoľnenú no sústredenú atmosféru produktívnej diskusie medzi prítomnými.
Foto: Luláš Záleský
Diskusia
Záverečné podujatie, ktoré sa konalo 25. júna 2024 tvorili dve aktivity:
- Diskusia „Aká je budúcnosť námestia v Modre? Priebežné výsledky zapojenia ľudí a príklady dobrej praxe.“
- Participatívne stanovište.
Cieľom diskusie bolo formou série krátkych prezentácií predstaviť predbežné výsledky participatívneho výskumu a prostredníctvom prizvaných hostí aj príklady dobrej praxe, získať na ne spätnú väzbu aj v kontexte týchto príkladov, prípadne doplniť skúsenosti, ktoré mohli chýbať. Po prezentáciách preto nasledovala moderovaná diskusia, kde sa miestni mohli pýtať, povedať svoje skúsenosti a pripomienky k predbežným výsledkom alebo k príkladom, a tak sa pozrieť na svoj kontext rozšírenou optikou.
Séria krátkych prezentácií obsahovala príspevky prednášajúcich:
– Lýdia Grešáková (Spolka): Prezentovanie výsledkov a odporúčaní z výskumu Spolutvoríme Modru
– Illah van Oijen (Punkt, Dobrý trh): Dobrý trh, aktívni miestni menia ulicu na pešiu zónu
– Katarína Brajerčík Kocková (Metropolitný inštitút Bratislavy): Mesto upokojuje dopravu
Cieľom stanovišťa pred Kanceláriou prvého kontaktu, bolo podporiť inklúziu projektu – poskytnúť ľahko prístupnú alternatívu na vyjadrenie sa pre tých obyvateľov a obyvateľky, ktorým formát diskusie (alebo ďalšie z predošlých formátov) z akýchkoľvek dôvodov nevyhovujú. Na stanovišti bola architektka, s ktorou sa mohli hlbšie o svojich skúsenostiach porozprávať a nechať spätnú väzbu. Sekundárnym cieľom bolo informovať o priebehu projektu a o konajúcej sa diskusii, a tak zvýšiť účasť na projekte.
Foto: Luláš Záleský
Závery výskumu
Združenie Spolka vypracovalo Záverečnú správu z procesu participácie ako podklad pre zadanie súťaže na revitalizáciu centrálneho verejného priestoru mesta Modry.
Dokument prináša skúsenosti a potreby obyvateľstva Modry, ktoré sa týkajú „námestia“ na Štúrovej ulici a jej blízkeho okolia v historickej pamiatkovej zóne. Predstavuje problémy, nedostatky a návrhy na zlepšenie hlavnej tepny mesta. Cieľom je poskytnúť odporúčania na revitalizáciu tohto priestoru pre nadchádzajúcu projektovú prípravu. Správa čerpá z prehľadu dostupných podkladov, mapy stakeholderov, terénnych prieskumov, rozhovorov, dotazníkového prieskumu, odborného workshopu a pripomienok na predbežné odporúčania získaných participatívnym výskumom Spolky v roku 2024.
Zhrnutie odporúčaní
Skrátený prehľad odporúčaných krokov pre budúcu revitalizačnú súťaž poskytuje rýchly prístup k hlavným záverom a navrhovaným stratégiám, ktoré sú podrobne rozpracované v ďalších častiach dokumentu v prílohe. Pre kompletné porozumenie a podrobnosti je dôležité prečítať si celý dokument, ktorý ponúka hĺbkovú analýzu a kontext potrebný pre udržateľné plánovanie a realizáciu.
Zlepšenie verejného priestoru a kultúrneho dedičstva Modry
- Vytvorenie „pešej“ zóny: Navrhnúť upokojený priestor so zníženou statickou dopravou, umožňujúc jednosmerný alebo obojsmerný prejazd s fyzickými prvkami na spomalenie dopravy. Tento priestor by mal byť bezpečný pre peších a atraktívny pre rôzne vekové skupiny s rôznymi potrebami, vrátane ľudí so zdravotným postihnutím.
- Údržba chodníkov a verejných priestranstiev: Rekonštruovať chodníky, odstrániť bariéry a zabezpečiť pravidelnú údržbu zelene.
- Zlepšenie vybavenosti: Logické umiestnenie lavičiek, verejných toaliet, pitnej fontánky a ďalšieho mobiliáru pre zvýšenie komfortu a atraktivity priestoru.
- Zachovanie súčasného charakteru: Udržiavať a zvýrazniť historické prvky námestia a okolitých ulíc, aby sa zachoval historický ráz oblasti. Zdôraznená bola aj potreba zachovať miestne kaviarne a vinárne.
- Ochrana kultúrneho dedičstva: Vytvoriť priestory pre prezentáciu keramickej a vinohradníckej tradície, ako aj ďalších historických prvkov mesta. Integrovať symbolické prvky, ako keramiku a vinič, ktoré odrážajú identitu Modry, do verejných priestranstiev.
Podporiť klímu mesta
- Podpora zelene: Potreba zachovať súčasnú zeleň a oddychové zóny a viac ich udržiavať.
- Podpora tieňa: Vytvoriť tienisté miesta a zvýšiť prítomnosť zelene, ktorá zlepší mikroklímu a celkový komfort priestoru.
- Pridanie vodného prvku: Zaviesť ochladzujúci a estetický vodný prvok na námestí, spolu s lavičkami a zeleňou. Uvažovať o prinesení potoka späť na povrch, prípadne o alternatíve iného vodného prvku, ako fontány, aby bol obyvateľstvu umožnený kontakt s vodou.
Mobilita, bezpečnosť a správa parkovania
- Zlepšenie priechodov pre chodcov: Zvýšiť bezpečnosť priechodov, napríklad priblížením priechodu v okolí zastávok autobusov a vytvorením, respektíve presunutím priechodu pred Kanceláriu prvého kontaktu.
- Zlepšenie infraštruktúry pre hromadnú dopravu: Zvážiť posunutie zastávky autobusov, vytvoriť pre nastupujúcich ľudí bezpečné podmienky na cestu k zastávke a čakanie (dobre umiestnené priechody, zastrešenie zastávok pred slnkom a dažďom, prehľadnosť).
- Zlepšenie cyklistickej infraštruktúry: Zaviesť bezpečné cyklotrasy, cyklostojany a oddelenie chodníkov od cesty.
- Zriadenie P+R parkoviska: Poskytnúť parkovisko na okraji mesta, kombinované so zelenými plochami, aby sa znížil tlak na centrálnu časť mesta.
- Úprava parkovacej politiky: V prípade P+R parkoviska obmedzenie parkovania na námestí a zabezpečenie blízkych krátkodobých parkovacích miest pre miestnych návštevníkov prevádzok.
- Zvýšenie bezpečnosti v dopravných úsekoch: Znížiť rýchlosť dopravy pomocou fyzických úprav priestoru a zabezpečiť kontrolu nad dodržiavaním predpisov.
Kontakt
Ďakujeme, že sa zaujímate o veci verejné a ste s nami po celý čas tejto unikátnej premeny, ktorá povedie ku kvalitnému urbanistickému riešeniu pre nás i naše deti.
Projekt za mesto Modra koordinuje: Zuzana Hegedűšová, zuzana.hegedusova@msumodra.sk.